РИНОК НЕБАЛАНСІВ

23.04.2020

РИНОК НЕБАЛАНСІВ

З початку дії нового ринку електричної енергії розпочав свою роботу балансуючий ринок.👇

Звичайними словами небаланс електроенергії споживача - це різниця між фактичними обсягами споживання електричної енергії та обсягами купленої електричної енергії.

Споживачі мають з точністю до години прогнозувати своє споживання і передавати постачальнику відповідні дані.✍️
Ця система мала запрацювати разом з новим ринком електроенергії, ще влітку 2019 року.
Де-юре так і трапилось, але пів року пішло на вивчення нюансів системи, виявлення схем обходу нових правил, вдосконалення документів та правил.
➡️ Відповідно до нової постанови, з першого березня Національна комісія що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Балансуючий ринок (БР) та Ринок небалансів (РН) нарешті повноцінно "введені в експлуатацію".

ПЛАНУЙТЕ, ЩОБ НЕ ВТРАТИТИ!

На ідеальному підприємстві в ідеальній системі , обсяг споживання електроенергії вираховується до кіловата, але в реальності майже кожне з них стикається з одним з двох сценаріїв: перевитрати або надлишку.
В обох випадках розв`язувати проблему доводиться постачальнику, якого обрала компанія.
🔸 Якщо електроенергію треба докуповувати, її вартість, виявиться значно вищою за ціну, що купувалась планово.

Отже, в обох випадках постачальники втрачають❕
Жоден постачальник за таких умов не планує працювати зі збитками. Звісно, що всі ці витрати будуть закладені (явно чи приховано у заплутаних формулах ціноутворення) у договорах з кінцевим споживачем, а він теж буде зацікавлений у кращому плануванні своїх енергетичних потреб.

ХТО БУДЕ ПЛАТИТИ?💰

Не зважаючи на сумні факти, спеціалісти вважають, що остаточне впровадження БР дозволить ринку вийти з періоду стагнації. Схеми обходу правил гри тепер контролюватимуться новими фінансовими важелями та стануть "нерентабельними".
Коли постачальник має вдосталь клієнтів, їхні показники будуть компенсувати небаланси один одного, і в загальному заліку постачальник втратить небагато. Коли ж в портфелі замовлень їх не багато, різниця може бути відчутною. Але і тут є вихід.

ВИХІД Є!🔥

Рішенням для невеликих постачальників є участь у "балансуючих групах".
Це означає, що декілька постачальників домовляються про співпрацю та підписують договір про створення групи. З її учасників обирається компанія, відповідальна за баланс електроенергії всіх учасників групи.
Перш ніж небаланс такої групи вийде на РН, показники кожного учасника нівелюються всередині групи, а її загальний небаланс суттєво зменшується.

✅ Компанія "ВЕК "Палівенерго", навчилася купувати та продавати небаланси на умовах мінімальних втрат.

✅ Цей досвід означає не обхід та ігнорування правил, а вміння прогнозувати та розраховувати, а отже — економити енергоресурси не лише в межах компанії, а й країни.

Возврат к списку